Ztráta dítěte je pro každého rodiče nesmírně bolestivá a trauma, které z této tragédie plyne, je nevyčíslitelné. Pokud však k úmrtí dítěte dojde v důsledku pochybení zdravotnického zařízení při porodu, je možné požadovat odškodnění související se ztrátou dítěte. Rodiče dítěte a další blízké osoby mohou požadovat náhradu nemajetkové újmy v podobě duševních útrap a dále náhradu nákladů souvisejících s pohřbem.
Prvním zásadním předpokladem k vymáhání odškodnění je prokázání, že zdravotnické zařízení postupovalo tzv. non lege artis, tedy nepostupovalo v souladu s nejnovějšími medicínskými poznatky, přičemž se berou v úvahu konkrétní okolnosti případu včetně zdravotního stavu rodičky a dítěte. K prokázání pochybení dochází obvykle na základě znaleckého posudku z oboru zdravotnictví, který je stěžejní pro stanovení odpovědnosti nemocnice.
Více v článku: Zanedbání lékařské péče při porodu
Odškodnění duševních útrap pozůstalých
Stěžejní náhradou, kterou mohou zejména pozůstalí rodiče uplatňovat, je odškodnění za duševní útrapy způsobené úmrtím dítěte. Odškodnění této nemajetkové újmy má za cíl kompenzovat emocionální a psychické utrpení, které pozůstalí prožívají po ztrátě dítěte. Výše odškodnění duševních útrap není pevně stanovena a odvozuje se od soudní praxe.
Soudy při určování výše této náhrady vycházejí z řady kritérií, jako je například závažnost zásahu do rodinného života, intenzita vztahu mezi poškozeným a zemřelým, délka a průběh utrpení či dopad tragédie na život pozůstalých. Dále se bere v potaz i postoj škůdce ke způsobenému protiprávnímu jednání.
Kdo může odškodnění duševních útrap požadovat?
Odškodnění duševních útrap je určeno pro nejbližší rodinné příslušníky, kdy v případě úmrtí novorozeného dítěte bývá okruh poškozených obvykle užší. Zpravidla se bude jednat zejména o pozůstalé rodiče, případně pak o sourozence či prarodiče zemřelého dítěte.
Jaká je obvyklá výše odškodnění duševních útrap?
Stanovení výše nemajetkové újmy je ryze individuální a závisí na konkrétních okolnostech případu. Současně se zohledňuje i související rozhodovací praxe soudů. Obecně lze říci, že v případě úmrtí novorozeného dítěte se nejvyšší odškodnění duševních útrap přiznává matce a dále otci jakožto osobám, které jsou smrtí dítěte duševně zasaženy nejvíce.
Finanční kompenzace se pro nejbližší osoby v roce 2024 pohybuje přibližně od 500 000 do 1 200 000 Kč, přičemž tato základní částka odškodnění se může zvýšit či snížit právě s ohledem na konkrétní okolnosti případu. Při úmrtí dítěte se navíc zvažuje, kdo a v jaké intenzitě si mohl k novorozenci vytvořit vztah a emociální pouto.
Pro sourozence či prarodiče zemřelého dítěte pak bývá odškodnění duševních útrap bohužel podstatně nižší a dosahuje obvykle částek od 150 000 Kč do 750 000 Kč. V odůvodněných případech je nicméně možno nárokovat i částky vyšší, kdy je však vždy třeba vycházet z konkrétních okolností věci a vztahů v rodině.
Další nároky odškodnění při úmrtí dítěte
Kromě odškodnění za duševní útrapy mohou osoby blízké požadovat taktéž úhradu účelně vynaložených nákladů na pohřeb dítěte. Odpovědný subjekt je povinen uhradit přiměřené náklady, za které se běžně považují například náklady na smuteční obřad, pohřební služby, hrob, urnu, a případně i smuteční hostina či květinová výzdoba.
Jak postupovat při řešení odškodnění?
Pokud jste se stali obětí pochybení zdravotnického zařízení a přišli jste o své dítě, je důležité konzultovat situaci s právníkem specializujícím se na náhrady škody v oblasti zdravotnického práva. Takový právník vám může pomoci nejen s přípravou žaloby, ale i s vyjednáváním mimosoudního odškodnění, které může být rychlejší a méně stresující cestou k získání spravedlnosti.
Vymáhání odškodnění v důsledku úmrtí dítěte bývá náročným procesem, který vyžaduje důkladnou dokumentaci a přesvědčivou argumentaci.
V první řadě je zapotřebí shromáždit co nejvíce důkazů, které podpoří váš nárok a jeho výši. Může se jednat zejména o dokumentaci prokazující pochybení zdravotnického zařízení, dokumentaci prokazující úmrtí dítěte a váš příbuzenský vztah, dále listiny podporující intenzitu vašich duševních útrap či náklady vynaložené za pohřeb dítěte.
Čtěte také: Nahlížení do zdravotnické dokumentace v případě pochybení při porodu
Následně je zapotřebí vyčíslit vaši nemajetkovou újmu dle aktuální rozhodovací praxe soudů. Jakmile jsou veškeré nároky vyčísleny, je načase obrátit se na odpovědnou nemocnici a zahájit mimosoudní jednání. V případě, že nedojde ke smírnému výsledku, váš právní zástupce s vámi prodiskutuje veškeré aspekty soudního sporu a s vaším souhlasem se bude domáhat spravedlivého odškodnění civilní žalobou.
Právní pomoc pro pozůstalé
Nevíte, jak postupovat v případě úmrtí novorozence v důsledku pochybení zdravotnického zařízení při porodu? Náš zkušený tým specializovaný na odškodnění újmy na zdraví je tu pro vás. Neváhejte se na nás obrátit pro bezplatnou konzultaci věci. Poškozeným se vždy snažíme být maximální oporou a citlivě a empaticky je provést celým procesem řešení odškodnění.