Případy odškodnění pochybení při poskytování zdravotní péče jsou na řešení a zejména na prokazování ty vůbec nejsložitější. Klíčovou roli při prokazování pochybení zdravotnického zařízení přitom hraje zdravotnická dokumentace. V tomto článku se pokusíme přiblížit si její význam a možné způsoby jejího opatření.
Zdravotnická dokumentace
Jde o dokumentaci obsahující údaje o zdravotním stavu pacienta a pacientovi poskytnutých zdravotních službách. Náležitosti zdravotnické dokumentace a jejího vedení stanovuje zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a vyhláška č. 98/2012 Sb. o zdravotnické dokumentaci.
Zdravotnická dokumentace obsahuje zejména:
- Identifikační údaje pacienta a poskytovatele zdravotních služeb
- Vymezení poskytnuté péče, včetně její datace a časového určení
- Anamnézu pacienta a vymezení jeho subjektivního a objektivního stavu
- Stanovené diagnózy, navržený léčebný postup, absolvovaná vyšetření včetně výsledků apod.
- Informované souhlasy pacienta s poskytovanou péčí
Poskytovatel zdravotních služeb musí vést a archivovat zdravotnickou dokumentaci způsobem a po dobu určenou příslušnými právními předpisy. Doba, po kterou je dokumentace uchovávána, závisí na druhu poskytnuté péče a na tom, kdo ji poskytuje. Jde přitom o lhůty od 5 do 40 let.
Nahlížení do zdravotnické dokumentace
Obecně mají všichni pacienti právo nahlížet do zdravotnické dokumentace vedené ke své osobě (popřípadě si z ní i pořizovat výpisy či kopie). Pokud během porodu dojde k pochybení lékaře či jiných pracovníků zdravotnického zařízení, představuje zdravotnická dokumentace zásadní důkaz pro prokazování tohoto pochybení a případně tedy i pro možnost získání odškodnění za související majetkovou a nemajetkovou újmu.
Správné vedení zdravotnické dokumentace a přesnost lékařských záznamů je v případech pochybení zdravotnického zařízení u porodu pro pacientku a dítě zásadní. Je proto důležité řešit jakékoliv nesrovnalosti hned, jakmile vyjdou najevo. Současně je vhodné schovávat si veškeré lékařské zprávy, které vám jsou v průběhu těhotenství či po porodu vydávány.
Kopie zdravotnické dokumentace
Ve většině případů však nejde jen o samotné nahlížení, to obvykle samo o sobě nic neřeší, zásadní totiž je opatřit si kopie veškeré dostupné zdravotnické dokumentace. Podle zákona o zdravotních službách přitom může nahlížení či pořízení výpisu nebo kopie provést:
- Pacient
- Zákonný zástupce pacienta
- Opatrovník či pěstoun pacienta
- Osoba určená pacientem, popřípadě jinou osobou s právem nahlížení (na základě plné moci)
- Osoba blízká zemřelému pacientovi
V zákonem vymezených specifických případech to pak mohou být při splnění vymezených podmínek i další osoby a subjekty.
Domluva za účelem nahlédnutí (respektive pořizování výpisů či kopii) může proběhnout ústně, a to zejména v případě zdravotnické dokumentace menšího rozsahu (například jednotlivé zprávy z kontrol na gynekologii, ultrazvuková vyšetření v průběhu těhotenství apod.). Jistější je však vždy žádost písemná, a to zejména v případě zdravotnické dokumentace většího rozsahu. Jednotlivá zdravotnická zařízení mají na stránkách obvykle dostupný standardizovaný formulář žádosti, včetně pokynů k vyplnění a podání.
Pořízení kopie zdravotnickým zařízením
Výpis či kopii zdravotnické dokumentace si může po domluvě pořídit ve zdravotnickém zařízení vlastními prostředky žadatel. Pokud však tak osobně neučiní, pořídí kopii či výpis poskytovatel zdravotní péče.
Ze zákona má poskytovatel na vyřízení žádosti 30 dní od jejího obdržení. Za pořízení kopie přitom může požadovat úhradu ve výši nákladů vynaložených zdravotnickým zařízením na pořízení kopie a nákladů vynaložených na odeslání zdravotnické dokumentace žadateli.
Zdravotnická dokumentace jako klíčový důkaz
Jak již bylo zmíněno, zdravotnická dokumentace hraje v případech řešení pochybení zdravotnického zařízení při porodu naprosto klíčovou roli. V první fázi řešení věci je stěžejní nashromáždit takové podklady, které v maximální možné míře prokáží pochybení zdravotnického zařízení a odpovědnost za něj. Základem je právě kompletní zdravotnická dokumentace z období těhotenství a následného porodu, včetně výsledků všech provedených vyšetření, informovaných souhlasů apod.
Tato dokumentace je následně esenciální pro vypracování potřebných znaleckých posudků. Pro soudního znalce je zdravotnická dokumentace z období těhotenství a porodu nezbytným zdrojem informací o postupu lékařů ve věci. Na jejím základě by poté měl být schopen formulovat svůj odborný názor na poskytnutou zdravotní péči.
Čtěte také: Zanedbání lékařské péče při porodu
Znalecké posudky hrají významnou roli jak v rámci mimosoudního jednání, tak i v případném soudním sporu. Závěry odborných znalců jsou zásadním podkladem pro prokazování, zda lze z odborného – medicínského hlediska považovat postup lékařů a dalšího zdravotnického personálu za nesprávný, tedy non lege artis.
Vysloví-li znalec ve svém posudku, že zdravotnické zařízení nepostupovalo správně, je výrazně větší šance na úspěšné jednání s nemocnicí a současně tedy na vymožení adekvátního odškodnění.
Právní pomoc při zanedbání lékařské péče při porodu
Nevíte si rady, jak postupovat v případě podezření na zanedbání zdravotní péče při porodu, jehož následkem došlo k újmě na zdraví či úmrtí rodičky nebo dítěte? Náš tým zkušených advokátů specializovaných na řešení odškodnění újmy na zdraví je vám k dispozici.
Nabízíme vám bezplatnou konzultaci případu, při které s vámi probereme možný postup a nezbytné kroky pro řešení odškodnění majetkové a nemajetkové újmy vzniklé následkem pochybení zdravotnického zařízení při porodu.